« < 22 - 23 - 24 - 25 - 26 > »


Posted: 06.30.2008


2009 Level 9 & 10 Regionals have been awarded to Bob Valley and The Master’s School of Gymnastics on April 16-19 at Vanderbilt University in Nashville, TN.


2009 Regional Team Training Camp will be held at Tampa Bay Turners on July 24-26, 2009.

Posted In: Programs → JO

Elite Results

Posted: 06.30.2008

Olympic Trials

The following Region 8 athletes qualified to Olympic Trials:

Jana Bieger Biegers International Coconut Grove, FL
Olivia Courtney Orlando Metro Orlando, FL
Shayla Worley Orlando Metro Orlando, FL

Olivia finished 10th All Around after the two day competition.  Jana and Shayla were selected to the Olympic Selection Training Camp.  Selection of the Olympic Team will be 7/20/2008.

The following athletes qualified to Visa Championships June 5-7, 2008

Senior National Team Members
Jana Bieger Bieger International Gymnastics Coconut Creek, FL
Olivia Courtney Orlando Metro Orlando, FL
Kimberly Jacob Superior Gymnastics Morrisville, NC
Sarah Persinger
Southeastern Gymnastics Weddington, NC
Shayla Worley Orlando Metro Orlando, FL
Junior Elite

Morgan Smith

Brandy Johnson’s
Clermont, FL



US Challenge

Hopes 10-11
Kaitlin Green LaFleur’s Largo 8th All Around
Erica Len Gymnastics Academy of Atlanta 10th All Around
Hopes 12
Hailee Young Gymnastics Academy of Atlanta  
MaKenzie Kitchens Gymnastics Academy of Atlanta  
Junior 11-13
Samantha Montgomery Starlight Gymnastics 1st All Around
Katie Bailey Cabarrus County 5th All Around
Mary Lillian Sanders Prattville YMCA 9th All Around


US Classic

Morgan Smith Brandy Johnson’s 6th Vault, 4th Bars and 6th Floor
Sarah Persinger Southeastern 8th Bars, 2nd Beam, 7th Floor and 7th All Around
Kimberly Jacob Superior 7th Vault, 4th Bars, 9th Beam, 10th Floor and 8th All Around




2008 Pacific Rim Championships

Jana Bieger of Coconut Creek, Fla., was the uneven bars champion and took second on the balance beam.

Bieger won the uneven bars with a 15.550, finishing ahead of Liukin and Canada’s Kristina Vaculik, who tied for second at 15.225. Bieger gave a solid routine, finishing with a tuck full-in. Liukin missed a Geinger release but her well-choreographed routine still enabled her to earn a 15.225 and to tie for second. Bieger also was third on balance beam with a 15.525.

“I’m definitely happy,” said Bieger. “I wanted to prove I can hit beam and that’s what I did.”

Posted In: Programs → Elite-Tops

Region 8 JO Coach of the Year

Posted: 06.30.2008

 The following coaches were presented as JO Coach of the Year for 2008:

            Alabama                      Vladimir Novikov

            Florida                         Lisa Music

            Georgia                       Bob Swadel

            Louisiana                     Johnny Moyal

            Mississippi                   Cindy Wallace

            North Carolina            Sarah Myers

            South Carolina            Joanne Child

            Tennessee                    Boo Dean

Johnny Moyal was voted Region 8’s 2008 JO Coach of the Year. Each region’s nominee has been presented to the JO Committee and the National JO Coach of the Year was presented at the Women’s Program Appreciation Luncheon at Congress in June.

Posted In: Programs → JO


Posted: 06.30.2008

Toni Rand, Region 8 Elite Chairman, has resigned after being elected as Florida USA Gymnastics State Chairman.  Kelly Pitzen has been appointed to fulfill Toni’s term through June 30, 2011.

Posted In: Programs → Elite-Tops

TOPs State Managers

Posted: 06.30.2008

Posted In: Programs → Elite-Tops

Region 8 USA Gymnastics 2008 Hall of Fame Class

Posted: 06.30.2008

The following Region 8 Olympians will be installed as the 2008 Region 8 USA Gymnastics Hall of Fame class.

  1972           Kim              Chase May

1972           Kerry            Englert Zimmer

1972           Joan            Moore Gnat

1980, 1884  Kathy           Johnson Clarke

1984           Lucy             Weiner Fox

1988           Brandy         Johnson Scharf

1988           Hope            Spivey Sheeley

1988           Chelle           Stack

1992           Wendy         Bruce Martin

1996           Dominique    Moceanu

2000           Morgan        White

2004           Carly            Patterson

Please join us at on Saturday, July 19th at the Region 8 USA Gymnastics Congress banquet as we honor these athletes.

Posted In: Programs → JO

Region 8 Hall of Fame Criteria for Selection

Posted: 06.30.2008


The purpose of the Region 8 Gymnastics Hall of Fame is to recognize outstanding Regional gymnasts, coaches, officials and other people who have made a major contribution to the gymnastics tradition of Region 8.  In honoring recipients worthy of this recognition, the inductees should have possessed lifestyles which identify each as a positive role model for the youth of our community in addition to excelling in the particular endeavors.


The Region 8 Committee should nominate and elect inductees through a balloting process using an application form that, among other items, provides for a biographical sketch of each nominee.  This process is complete when the number of candidates determined originally by the Committee has been selected.  The number inducted will reviewed annually.  For nomination to the Hall of Fame, a quorum of at least 80% of the Region 8 Committee must be in attendance, and the candidate must receive a minimum of 75% of the votes.  Voting will be secret ballot. 

 The prospective inductee:

  • Must be at least 25 years of age
  • Must be a current or past athlete, coach, official trainer or other person who has made exceptional contributions to Region 8 gymnastics and who has lived a lifestyle as a positive role model.
  • Will be evaluated on accomplishments while in Region 8 or accomplishments since becoming a resident of Region 8

 In addition, inductees must have met one of the following criteria:

  • A native of Region 8
  • Competed at a gym in Region 8
  • Live in Region 8 sufficient length of time to be considered a resident.

Posted In: Programs → JO

2008 National Champions

Posted: 06.30.2008

 We will also honor our Level 9, 10 and Elite National Champions at the Region 8 USA Gymnastics Congress banquet.

  9                  Samantha Lutz               Elite Energy         Bars

9                  Charly Santagado           Kitty's Allstars     Bars

9                  Dalila Lemezan               LaFleurs Largo     Vault

9                  Brittany Garcia               LaFleurs Tampa   Bars

10                Catherine Hires               LaFleur's Tampa  Bars

10                Jordan Salsberg             Laniers                Beam

9                  Lauren Marinez               Orlando Metro     Beam

9                  Andrea Vazquez             Orlando Metro     Beam

10 and Elite  Samantha Montgomery   Starlight              Bars and All Around

10                Reema Zakharia              Universal             Vault & Beam

Posted In: Programs → JO

Region 8 USA Gymnastics Committee - Effective 7/1/2008

Posted: 06.30.2008

Region 8 Committee 2008 Effective 7/1/2008

Region 8 Administrative Committee Chairman


Debby Kornegay



Region 8 Junior Olympic Committee Chairman

Brad Harris



Region 8 Technical Committee Chairman

Marian Dykes



Region 8 Pre-Elite Committee Chairman

Kelly Pitzen



Alabama State Administrative Committee Chairman

Deb Walls



Florida State Administrative Committee Chairman

Toni Rand



Georgia State Administrative Committee Chairman

Jon Aardema


Louisiana State Administrative Committee Chairman

Jackie Latino



Mississippi State Administrative Committee Chairman

Nancy Hawkins



North Carolina State Administrative Committee Chairman

Jennie Adams



South Carolina State Administrative Committee Chairman

Joanne Child



Tennessee State Administrative Committee Chairman

Larry Corrigan


Posted In: Programs → JO

Region 8 NAWGJ Board

Posted: 06.30.2008

RJD Sheila Ragle - sragle@bellsouth.net

AL – Mary Ann Wallace - mawalsjd@bellsouth.net

FL Mark Robbins - Flippermia@mac.com

GA - Sharon Doyle - sharondoyle@comcast.net

LA – Brenda Eberhardt - BLEgym@aol.com

MS – Mary Thacker - mssjdmmt@msusag.org

NC – Mary Hoagland - marygymjud@aol.com

SC – Mendi Knisley - mendi-gary@juno.com

TN - Sibby Lane - tnsjd@yahoo.com

Posted In: Programs → JO
« < 22 - 23 - 24 - 25 - 26 > »